ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Najczęstsze trudności i problemy w sferze seksualnej

Najczęstsze trudności i problemy w sferze seksualnej

leczenie niepłodnosci

Choć większości ludzi seks kojarzy się z przyjemnością, dla niektórych stanowi ogromny problem. Coraz więcej osób boryka się z różnymi zaburzeniami strefy seksualnej. Dotyczą one zarówno mężczyzn, jak i kobiet i mogą występować niezależnie od wieku.

Wśród mężczyzn najczęstsze problemy to impotencja oraz przedwczesny wytrysk. Impotencja objawia się brakiem erekcji oraz wytrysku, nawet pomimo podniecenia seksualnego. Choć najczęściej dotyczy ona mężczyzn po 50 roku życia, może pojawić się również u młodszych panów. Do przyczyn impotencji należą m.in. stres, choroby neurologiczne, uzależnienia, czy depresja. Z kolei przedwczesny wytrysk najczęściej dotyka młodych, niedoświadczonych seksualnie mężczyzn. Jeśli występuje on sporadycznie lub jednorazowo nie jest klasyfikowany jako zaburzenie.

U kobiet najczęstszym problemem dotyczącym seksualności są trudności w osiągnięciu orgazmu. Przyczynami niemożności osiągnięcia satysfakcji seksualnej mogą być stres lub strach przed zajściem w ciążę. Część kobiet boryka się również z dyspareunią, czyli bólem podczas stosunku płciowego. Bardzo często jego powodem jest stan zapalny lub nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Leczenie tej dolegliwości uzależnione jest od wywołującej ją przyczyny i wymaga kontaktu z lekarzem specjalistą, najczęściej seksuologiem.